An aparitie: 2021
Autor: Julia Quinn
Categoria: Romane de dragoste, Carti romantic
Colectie: Moon Light
Editie: Necartonata
Editura: LITERA
Nr. pagini: 304
Recunosc am văzut la începutul anului serialul și fiindcă mi-a plăcut mi-am dorit să citesc și cartea. Am multe carți și seriale pe care le-am citi și văzut și așa cum e de așteptat cartea e mai detaliată iar serialul mai palpitant dacă pot spune așa. Și în acest caz, așa cum scrie și pe copertă serialul a fost inspirat , deci nu copiat 100% din cartea Bridgerton – Eu și ducele de Julia Quinn.
Mi-au plăcut ambele și abia aștept să văd se se întâmplă în sezonul 2 al serialului dar și în celelalte cărți din seria Bridgerton.
Dacă și tu ești curioasă să știi că le găsești pe toate la Libris și chiar au o reducere de 25%. Dacă ești pasionată să știi că le găsești și în varianta scrisă în engleză.
Bridgerton. Eu si ducele – Julia Quinn
Eu și ducele este o poveste de iubire între Daphne Bridgerton și Simon Basset, Ducele de Hastings. Ea una dintre fiicele unei familii bine văzute iar el Ducele de Hastings, care apare recent în oraș și bulversează toate fetele de măritat, alături de mamele lor 🙂
Daphne Bridgerton și Simon Basset
Este cea de-a 4 fiică a familiei și îți poți da foarte ușor seama fiindcă toți copii au fost numiți în ordine alfabetică în ordinea nașterii lor. 🙂 Fiindcă Daphne a împlinit vârsta măritișului aceasta era deja prezentă la toate balurile organizate cu acest scop. Violet mama lui Daphne este alături de ea, la fel și fratele cel mare Anthony. Ca orice mama, Violet îți dorește ce e mai bun pentru fiica sa, la fel și frații săi. De aceea când un pretendent nu e după așteptări Anthony intervine și îl alungă.
Simon Basset este un personaj carismatic, cu o apariție devastatoare și nu era ușor să reziști farmecelor sale. Deși Simon afișează o aroganță moștenită, nimeni nu știe că aceasta avut o copilarie tristă. Și-a jurat că nu se v-a însura niciodată și nici nu v-a face moștenitori.
În seara balului organizat de Lady Danbury, Daphne și Simon fac cunoștință oficial
În seara balului organizat de Lady Danbury, Daphne și Simon fac cunoștință oficial și în urma mai multor peripeții pun la cale un plan. Simom vine cu ideea ca cei doi să se prefacă ca sunt un cuplu și acest lucru îi poate ajuta pe amandoi. Pe Daphne o ajută acest lucru fiindcă va fi mai râvnită și căutată de bărbați iar pe Simon îl va scăpa de mamele insistente și fetele nemăritate. Planul lor este pus în aplicare și nimeni nu știe că este doar o șaradă. Toți îi admiră pe cei doi îndrăgostiți și nimeni nu știe că ei se prefac, sau cel puțin nu amandoi :).
De aici începe aventura celor doi și o poveste tare palpitantă cu răsturnări de situație. Nu mai povestesc eu și te las pe tine să le descoperi pe toate exact așa cum s-au întâmplat. Nu am putut să o citesc toată într-o zi însă când terminam îmi era tare greu să las cartea din mână. Este exact ca la un film când baga reclame și tu mori de curiozitate ce s-a întâmplat sau la seriale când se termina și abia aștepți un episod nou. Cam așa se termină fiecare capitol, te lasă cu un mare semn de întrebare și curiozitatea te roade rău de tot.
Recomand
Mi-a plăcut cartea, și îmi doresc să citesc și altele scrise de această autoare Julia Quinn fiindcă are un stil tare drăguț. Te transpune în poveste iar dialogurile dintre Daphne și Simon sunt un adevărat deliciu.
Ai citit această carte sau altele scrise de Julia Quinn? Ai și tu recomandări pentru mine?
Pont :
Foloseste cuponul LIB20RACORITOR si ai -20% LA TOT!
*Promotia este valabila in perioada 19-20 iulie 2021.
**Reducerea oferita prin aplicarea cuponului nu se cumuleaza cu alte reduceri existente pe site, ci se aplica reducerea cea mai mare.
Imi place genul acesta de cărți ,nu cred să fi citit ceva de această autoare ,dar e super faină recenzia .Mulțumim pentru recenzie draga mea !
Multumim pentru recenzie,o carte interesanta.
Mulțumim pentru recomandare, interesanta cartea, eu am început sa citesc acum jurnalul unui adam, și mi-am mai cumpărat acum de andrei vasilescu: barbatii inteligenți nu au nevoie de amante
Excelenta recenzie, big like pentru postare!
Nu este chiar pe stilul meu, dar interesanta povestea.
Eu nu am văzut încă serialul, dar poate încep cu cartea.
ha ha, ca bine zici la treaba cu reclamele! cand nu ai timp, simti ca innebunesti pana pui mana inapoi pe carte. as citi-o si eu!
Serialul mi-a plăcut enorm. Sigur cartea îmi va plăcea și mai mult!
Am vazut si eu primul sezon al serialului si mi-a placut chiar daca nu are cine stie de intriga, personaje sau dialoguri. Este un film lejer care te incanta prin aerul de epoca, ingenua eroina si povestea de dragoste.
Am vazut si eu serialul si acum vreau sa citesc si cartea.
Ms de recenzie, interesanta pot spune din cat am citit din recenzia ta .
Am si eu aceasta carte la favorite la Elefant in asteptare de achizitie, dar pana atunci cred ca o sa urmaresc serialul, mi am facut abonamet la Netflix si toata lumea imi recomanda acest serial!
Libris e si libraria mea preferata… Abia astept sa mai fac o cmanda la ei.
Eu m-am uitat la serial si mi-a placut destul de mult. As vrea sa citesc si cartile pe viitor.
Imi place povestea acestei carti. Eu n-am apucat s-o citesc inca
Am citit ceva cărți de această autoare dar nimic din această serie. Mulțumesc pentru recenzie