Înainte de sărbători am primit un două colete pline de bunătăți din partea celor de la Asevi și SanoVita în colaborare cu cei de la MoreThanPub. Ambele au fost pline cu bunătăți și mi-au fost de mare ajutor.
Ce am folosit mai mult atunci au fost produsele de curățenie Asevi, iar acum după perioada mâncărurilor grase, a venit și rândul celor de la Sanovita. Deși nu am făcut abuz în perioada ce tocmai a trecut tot au fost mâncăruri grele și acum cele light vin ca o binecuvântare. Totodată m-am putut bucura de ingrediente noi și preparate interesante.
Ca de exemplu îmi doream demult să îmi prepar o budincă de chia acasă, dar nu știu de ce până acum nu am reușit. Este un preparat foarte ușor de pregătit și tare gustos.
Mănânc destul de des semințe de chia dar într-o altă formă, iar acum am descoperit și budinca. Nu știu de ce nu am preparat-o până acum pentru că are un proces de pregătire foarte mic, ușor și rapid. Eu am procedat cam așa:
Budincă de chia cu lapte de cocos
Am turnat o cutie de lapte de cocos SanoVita într-un bol, apoi am turnat cam jumătate din plicul de 150gr de semințe de chia. Am pus câteva linguri de zahăr brun și le-am amestecat pe toate. Am lăsat peste noapte și dimineața budinca mea a fost gata. Pentru un plus de savoare eu mi-am pus o lingură de miere, câteva felii de banane și câteva afine. Am presărat și puțină scorțișoară pentru un strop de aromă. A ieșit ceva delicios, gustos și foarte sățios. Adevărul e că te poți juca cum vrei cu combinațiile, esențial este ca să lași cel puțin 4 ore semințele de chia la umflat.
Tiramisu cu Karob
Un alt dulce pe care l-am făcut la sărbători și a venit la cererea publicului 🙂 a fost tiramisu.
Nu are rost să povestesc cum l-am preparat, dar îți spun că am înlocuit cacaua cu karobul. E prima dată când folosesc și nu știam la ce să mă aștept. Surpinzător nu am simțit nici o diferență la gust. Cu toate acestea karob-ul este mult mai bun ca și cacaua.
Pudra de Karob este bogată în vitamine, minerale, fibre alimentare și calciu, fiind totodată și un antioxidant de excepție. Are un indice glicemic foarte mic. Nu conține cofeină, teobromina (o substanță organică cu efect excitant al sistemului nervos), gluten, lactoză sau colesterol. Se poate folosi cu succes ca înlocuitor de cacao, adăugat în lapte, prăjituri, budinci sau băuturi.
Soțul a servit alături de porția de tiramisu și o bere fără alcool cu ghimbir. E printre preferatele lui alături de cea neagră tot de la Sanovita.
Cupcakes cu Karob
Alte bunătăți pe care le-am pregătit pentru revelion au fost aceste cupacakes. Găsesem în pepco decorurile în formă de brăduț și fulg de nea și am zis să fac ceva drăguț cu ele. Nu am vrut să fac ceva greu de preparat sau să necesite ore de pregătire. În plus nu am vrut să fie cu ceva ingrediente grele că eram plină de la Crăciun. Așa că am optat pentru o rețetă rapidă de cupacakes. Într-o oră și ceva am fost gata, ingredietele principale fiind karobul și zahărul brut. :)Totul ornat cu frișcă vegetală și decor specific.
CousCouș cu legume și mix de 4 semințe
Ultimul dar nu cel din urmă fel de mâncare pe care l-am pregătit acum de curând a fost o porție de couscous. Copilul meu e înnebunit după acest fel de mâncare.
Pana acum cous cous ul îl preparam altfel, ii plăcea și îl manca cu drag, dar după aceasta combinație am primit indicații sa îl fac mereu asa 😂. Am folosit o punga de cous cous de 200gr de la @SanoVita o punga de legume mexicane de la Lidl și le-am fiert împreună, după ce în prealabil am călit legumele în puțin ulei de Cocos tot de la #sanovita.
După ce totul a fost gata, am presărat câteva semințe din mixul de 4 semințe SanoVita, am asezonat cu piept de pui la grătar și gata prânzul copilului.
Mai am în plan alte preparate dar și alte punguțe cu ingrediente pe care sincer încă nu știu în ce combinații să le folosesc. Știu cam care e treaba cu semințele dar mă mai documentez. Oricum dacă ai ceva idei sau consumi des, chiar sunt curioasă de părerea ta.
Ajutoare de nădeje la capitolul curățenie produsele Asevi
Înainte de sărbători toate gospodinele își pregătesc casa pentru sărbători. Eu m-am ocupat treptat de aceste treburi așa ca aceste ajutoare mi-au venit perfect în momentele cheie.
Atât soțul cât și copilul mă ajută cu mare interes când vine vorba de curățenie cu produse profesionale. De spălat m-am ocupat eu chiar înainte de Bobotează. În această perioadă nu am mai spălat dar de astăzi trebuie să o fac pentru că am adunat ceva haine într-o săptămână.
Ajutoare la ultima spălare dar și la viitoarele îmi sunt detergentul pentru haine negre dar și balsamul de rufe de la Asevi.
Descoperirea e recenta a acestor produse dar clar mă declar foarte mulțumită de tot ce înseamnă produse Asevi. În primul rând mirosurile lor sunt foarte puternice și persistente. La fel e și cu aceste două produse. Detergentul curăță foarte bine și negrul rămâne negru, iar balsamul lasă un parfum foarte frumos în haine.
Miros și dezinfecție
La acest capitol mi-a fost de ajutor copilul. Tare i-a mai plăcut să pulverizeze prin casă spray-ul de cameră. Aroma de vanilie la îmbiat să tot pulverizeze constant parfum și tare încântat mai este el 🙂
Tot la pulverizat l-am lăsat și când a venit vorba de dezinfecția din baie. Îi place joaca cu pompița așa că l-am lăsat să pulverizeze câteva pufuri de soluție în chiuvetă și cadă. De restul m-am ocupat eu, iar apoi am așteptat câteva minte ca soluția să își facă treaba.
Încântat nevoie mare și mi-a promis că mă mai ajută și altă dată dacă îi dau tot produsele astea.
Soluție pentru multisuprafețe și degresant Asevi
La această categorie bag două produse pentru că ambele îmi plac și cu ambele fac treabă bună. Prima, soluția pentru multisuprafețe o împart cu soțul. Eu șterg pe unde am nevoie, adică oglinda, mobilă, sau aparate electrocasnice, el o folosește doar pentru a-și curăța sticla acvariului 🙂 . Pot spune clar că este un ajutor pentru mine, pentru că atât acvariu cât și mobila să le curăți ia ceva timp.
În timp ce el curăță acvariu eu sunt prin bucătărie și curăț plita sau faianța din împrejurul plitei. Pulverizez câteva pufuri aștept 2-3 minute și apoi ca prin minune toată mizeria se ia cu ajutorul lavetei încă de la prima trecere.
Așa dar mai pe scurt sau mai pe lung 🙂 aceștia au fost oamenii și produsele mele de bază înainte, în timpul și după sărbători.
SanoVita a avut curajul să vină acum 25 de ani cu o gamă de produse bogate în nutrienți,promovând un stil de viață sănătos pe întreg anul nu doar în perioadele când ții dietă sau regim.
Detergenții Asevi au fost creați acum 50 de ani în inima Spaniei și sunt prezenți pe piața românească tot de 25 de ani ca și SanoVita. Aceștia se găsesc într-o gamă destul de variată și aduc prospețime și curățenie în casa ta, totul la un preț foarte mic.
La tine în casă care sunt ajutoarele de nădejde ? Ți-a făcut ceva cu ochiul din cele preparate de mine ?
Numai bunătăți ai făcut și ajutoare de nădejde la curățenie cu aceste produse minunate tot să faci curățenie ! ❤🤗😍
De produsele de la Asevi am tot auzit, dar cred ca m-am plafonat și am rămas la clasicele mele produse de curata. Dar cel mai probabil o sa le încerc și eu.
Cât despre produsele de la Sanovita, ar trebui neapărat sa fie pe lista mea. Mai ales ca trb sa urmez un stil de viata mai sănătos. Pudra de carob suna bine, având în vedere ca nu mai am voie cofeina sau zahar în exces
Ce bine arata cuscusul!!! Chiar ma întrebam ce sa fac azi la cina :))
Uite ca ti-am dat o idee 🙂
Pudra de Karob mi-a atras atentia, mai ales ca nu am incercat-o pana acum. Ai fost foarte harnicuta.
Produsele de la SanoVita le-am incercat si imi plac. Cele de la Asevi nu am avut inca ocazia.
Asevi am vazut prim diferite magazine de cartier cat si in Kaufland
Toate preparatele arată delicios. Rând pe rând am să le încerc pe toate.
Berea aceea cu ghimbir este the best! O ador!
Si pe mine ma ajuta mult produsele Asevi si Sanovita. Iar preparatele tale arata wow toate. Neaparat o sa incerc si eu o budinca de chia. Nu am gustat niciodata.
Trebuie sa incerci macar o data
Ce de bunătăți ai făcut. Produsele de curățenie sunt pe lista mea, le-am tot văzut in online și sunt super curioasa.
Produsele Sanovita nu imi lipsesc din casa. Iar produsele Asevi sunt extrem de eficiente.
DA DA si mie imi plac tare mult
Mie imi place mult ce ai gatit. Ca sa nu mai zic ca acel tiramisu ma face sa salivez. In ceea ce privesc produsele de curatenie de la Asevi pot sa spun ca sunt impresionata de eficienta acestora
folosesc ambele branduri si sunt si printre preferatele mele, am mereu in casa cate ceva!
Numai bunătăți ai făcut ,îmi plac produsele Asevi și SanoVita.
Bune produse folosesc cu drag!
Felicitari pentru articol 🙂
Budinca de chia cu lapte de cocos e preferata mea!
Multumim pentru recomandare. Sunt benefice aceste produse si merita sa le avem în casa noastră.
Voi încerca să prepar și eu tiramisu asa cum l-ai făcut tu! Asta cât de curand, pentru ca mi-e pofta.
Le-am folosit si eu in trecut si inca mai am si folosesc cu spor 🙂
Tare bune.
Produsele SanoVita nu le-am folosit încă, dar de Asevi m-am îndrăgostit acum cativa ani si nu l-am mai lasat
Sunt produse de calitate